AF7A3496

Ročník 2015

Celkom dobrý ročník, teda v porovnaní s ročníkom 2014…

Chladný a daždivý máj spôsobil nerovnomerné odkvitnutie viniča. Potom nasledovalo suché a teplé obdobie s extrémnymi teplotami až 41 °C. Zmena prišla až v druhej polovici augusta, kedy za 5 dní napadlo 166 mm zrážok. Ako pribúdali zrážky, zvyšovali sa obavy. Zelené bobule to ustáli a len pomaly zväčšovali svoj objem, ale mnohé už zamäknuté bobule v dôsledku  množstva dažďa popraskali. Na šťastie bio-postrek Aquavitrín (vodné sklo) zabránil hnilobe, lebo poškodené bobule zaschli a začali „hrozienkovatieť“ čo obohatilo úrodu o ďalšie chute. Počasie v septembri s priemernou teplotou 16,5°C a zrážkami v najnevhodnejšom čase tiež nestálo za veľa a október bol z hľadiska dozrievania hrozna ešte horší. 13. októbra ráno padla teplota až na -1,5°C, čím sa proces dozrievania hrozna definitívne ukončil.

  Vyberovy MP na karbonicku maceraciu AF7A3305 Nedozrety portugal zvadnuty a kysly portugal

Certifikovaná bio-produkcia

Naše vinohrady boli od roku 2012 v konverzii na bio-produkciu. Dnes už môžeme jednoznačne povedať že bio-ochrana sa nám plne osvedčila, aj keď je spojená s väčšou prácnosťou najmä čo sa týka boja s burinou. Získali sme  bio-certifikát na hrozno zo sezóny 2015 aj na vína, ktoré sa z neho zrodia.

 Pokračuje zakladanie či rekonštrukcia vinohradov

Podsadili sme 460 štepov v starom vinohrade Portugalu, postavili konštrukciu v druhej polovici Maxovho vinohradu a mohli sme pokračovať v zapestovaní závesu Hronu a Rizlingu Vlašského. Postupne pripravujeme špičkový vinohradnícky pozemok vo Vlčej doline na výsadbu Pinotu noir a Tramínu.

 AF7A3052 AF7A3039 11350894_750234585093772_3303402253057312021_n Kobercovz nalet skorcov

Oberačky pod hrozbou dažďa, alebo človek mieni- pánboh mení…

Úrodu sme úspešne ochránili pred múčnatkou a hnilobou, stále ju však ešte ohrozovali dažde a škorce. Temer všetky termíny oberačiek sme pod hrozbou dažďa museli predsunúť a namiesto obvyklého piatka a soboty sme oberali už počas týždňa. Portugal sme oberali na dva razy, výberový zber na carbonique mal cukornatosť 19°NM, ale ostatný Portugal nás veľmi nepotešil cukornatosťou iba 17°NM. Radosť nám urobila panenská úroda Dunaja- 24°NM, Devína- 23°NM a Rosy-22,5 °NM, aj pred-panenského Vlašáčika-19°NM, ktoré sú prísľubom do budúcich ročníkov. Podarilo sa nám pred škorcami zachrániť pár strapcov skvelého Veltlínu-21°NM a Vlašáku- 21°NM zo starého vinohradu. Bohatú a zdravú úrodu Frankovky sme obrali už 13. 10. lebo primrzlo a hrozili dažde. Potešilo nás, že dosiahla cukornatosť aspoň 22°NM. Len čo bolo hrozno v pivnici, začalo pršať…

 AF7A3172 AF7A3103 AF7A3102 Maxo sa zlepsuje

Naturálne vína

Naše prvé certifikované bio-hrozno nás povzbudilo pokračovať ďalej v objavovaní možností tvorby naturálnych „unplugged“ vín. Časť úrody Frankovky sme znova spracovali tradične-šliapaním a Vlašák sme pomleli na pradedovom mlynčeku.  Nechali sme ho prekvasiť na šupkách, vyzrievať v drevenom sude a vôbec sme ho nesírili, ani pred fľašovaním. Je to naše prvé oranžové či jantárové víno. Časť panenskej úrody Dunaja sme spracovali karbonickou maceráciou a inšpirovaní francúzskymi naturalistami sme ho nafľašovali bez čírenia, filtrácie aj sírenia. Nesírili sme ani naturálny sekt, ktorý sme pripravili z mladého Vlašáka; je skvelý, akurát že sa veľmi ťažko otvára a niekedy vo fľaši toho veľa nezostane…

 Mlynkoodzrnovac deda Husara z 1931 Je to riadna makacka Nase prve oranzove Maxi v uzase s;leduje prace v pivnici

Vína ročníka 2015