Vinice

Vinice

Boh robí víno. Iba nevďační alebo zaslepení môžu nevidieť, že cukor v hrozne a kvasinky na šupkách sú Božím a nie ľudským nápadom. (Father Robert Capon, The Supper of the Lamb)

Víno sa robí vo vinici

V našej rodine sme si osvojili myšlienku, že víno sa robí vo vinohrade. Preto dorábame víno výlučne z vlastného hrozna, aj keď to znamená pomalší nástup, kým sa nám podarí vykúpiť rozdrobenú pôdu, vysadiť vinice a počkať si 3 roky na prvú úrodu. V Suchej plánujeme vysadiť spolu 10 ha vinohradov, ktoré by nám mali umožniť produkovať 50-60 000 fliaš vína, veríme že špičkovej kvality. K tomu nás ale čaká ešte dlhá cesta.

Kvalitný certifikovaný výsadbový materiál je základom úspechu Vinohrad sa sadil špeciálnym zariadením s laserovým zameriavanímPožehnanie mladého vinohradu

Jedinečný terroir

V Suchej máme jedinečný poklad – skvelé podmienky na zrod veľkých červených vín a tiež plných a korenistých bielych vín. Sprašová pôda má vysoký obsah minerálov, najmä vápnika. Zároveň je tu, ako už názov obce napovedá, sucho, zrážky sú hlboko pod slovenským priemerom. Nedostatok vlahy núti vinič ísť s koreňmi hlbšie, aby si dokázal zabezpečiť potrebnú výživu, a práve mohutný koreňový systém je nutným predpokladom komplexného a zaujímavého hrozna. Ďalšou výhodou Suchej je mimoriadne veľký počet slnečných dní, čo umožňuje hroznu dokonale dozrieť.

EKO-vinohradníctvo

Našim cieľom je vypestovať zdravé, optimálne vyzreté hrozno s vitálnou mikroflórou kvasiniek a baktérií na šupke,  bohatým a vyváženým komplexom látok v bobuli,  neobsahujúce žiadne zvyšky chemických prípravkov. Preto sme od roku 2012 prešli z integrovanej produkcie na eko-poľnohospodárstvo a od roku 2015 máme certifikovanú eko-produkciu. Hustota výsadby a vedenie viniča zaručujú prirodzenú ventiláciu medzi rastlinami a optimálny osvit zelenej plochy. Výsadba, strih a záťaž zabezpečujú optimálnu silu a zakorenenie viniča a zároveň ideálnu výživu hrozna, umožňujúcu jeho plné vyzretie a vysoký extrakt. Používanie systémových chemických prípravkov, ktoré preniknú do pletív rastliny od koreňa až po plod je vylúčené. Používajú sa najmä alternatívne eko-prípravky, posilňujúce prirodzený imunitný systém a obranyschopnosť rastlín a v obmedzenej miere aj  kontaktné postreky na báze meďnatých a sírnych zlúčenin. Na boj proti škodcom sa využívajú bio-prostriedky ako napríklad osídlenie vinohradov dravým roztočom. Veľký dôraz sa kladie na udržiavanie a zvyšovanie kvality pôdy úplným vylúčením používania herbicídov a podporou živej pôdnej mikroflóry špeciálnym zeleným porastom, ktorý sa pravidelne mulčuje.

Veltlín zelený 2011 Čaká nás úloha sprevádzať to najlepšie z hrozna do fliaš ... Veltlín zelený 2011 

Odrodová skladba

Dôraz kladieme na sorty, ktoré majú výrazný odrodový charakter a zároveň schopnosť odrážať terroirové špecifiká, dávajúce vína vhodné na archiváciu. Kombinujeme pritom slovenské novošľachtence s odrodami, ktorých pestovanie má v Ružovej a Vlčej doline dlhoročnú tradíciu. Nevyhýbame sa ani pestovateľsky náročným odrodám, ktoré nám zaručujú určitú exkluzivitu. Z modrých sort v súčasnosti pestujeme  Portugal modrý, Frankovku modrú, Dunaj, Hron a Rosu. Plánovaná je výsadba  Pinot noir. Z bielych sort pestujeme Veltlínske zelené, Rizling vlašský a Devín. Plánovaná je výsadba Tramínu červeného.

  Vinice 8  Vinice 7  Dunaj  Modry portugal

Zoznámte sa s našimi  vinohradmi

Ružová dolina – Hugov vinohrad

Hugov vinohrad v máji 2008 v čase jeho narodenia Vinohrad utešene rástol Hugov vinohrad v roku 2012 AF7A9164 (1280x853)

Ružová dolina – Maximov vinohrad

Maxov vinohrad bol vysadený v marci 2012, rok pred jeho narodením  Napriek suchému letu vinohrad utešene rástol  Maxov vinohrad 2014  Maxov vinohrad nam dal panensku urodu

Vlčia dolina – Staré vinohrady

  Vinice 16  Vinice 18  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  Hodina pravdy