sezona 2013

Ročník 2013

Nová meteo-stanica

Aktuálne meteorologické údaje sú potrebné na včasné ošetrenie viniča a prevenciu chorôb

Ročníky 2011 a 2012 boli z hľadiska pestovania hrozna pomerne priaznivé. To nám pomohlo úspešne prejsť na ekologické ošetrovanie porastov, ale na druhej strane nebolo isté, či máme prácu s bio-postrekmi  zvládnutú, pretože tlak chorôb bol všeobecne nízky.

V našich klimatických podmienkach bude počasie vždy určujúce, preto sme kúpili meteo-stanicu, ktorá 24 hodín zaznamenáva kľúčové meteorologické údaje, potrebné na optimalizáciu ošetrenia viniča.  Údaje sú prístupné cez Internet, takže v každom okamihu vieme, čo sa práve deje s počasím priamo v našich vinohradoch…

Ročník 2013 bol pre nás výzvou

Čo sa týka počasia, ročník 2013 nás poriadne vytrápil. Zima bola dlhá, studená a bohatá na zrážky. Na Veľkú Noc bola v Suchej ešte snehová pokrývka, do ktorej následne začalo pomerne výdatne pršať. Jar prišla pomerne neskoro, ale jej nástup bol veľmi rýchly. Za dva týždne odkvitli naraz kôstkoviny aj jadroviny. Počas kvitnutia viniča začalo pršať, v dôsledku čoho vinič odkvitol veľmi nerovnomerne a kvetné lístky zostali prilepené na kostrnkách, čo vyvolávalo obavu z možných problémov s hnilobou a plesňami. Potom nastalo sucho s minimálnym množstvom zrážok. Zjari nás pomerne silno zasiahli postreky herbicídov, asi z ošetrovania obilnín, čo malo za následok deformáciu listov spojenú so  stagnáciou vývoja viniča a zrejme aj výrazný pokles hektárového výnosu (30-50%) oproti predchádzajúcemu roku. Najviac bol zasiahnutý Portugal. Vo Frankovke sme zdeformované výhonky ostrihali, ale poklesu úrody sme nezabránili. Na niektorých miestach v Porugale sa nám vyskytla aj múčnatka, ktorú sa nám bio-postrekmi podarilo zvládnuť. V mieste výskytu sme však stratili ďalších okolo 10% úrody.

Mokré a mrazivé oberačky

No a na záver sezóny nám začalo pršať a za 4 týždne napršalo až 160 mm zrážok, čo sa nutne muselo prejaviť na hladine cukru v muštoch. Portugalu zrážky v septembri nesvedčia, to ho treba radšej obrať skôr ako s ním čakať do poslednej septembrovej dekády. Aby sezóna ani náhodou nedopadla dobre, tak v prvé októbrové dni prišli mrazíky (naša meteostanica zaznamenala -0,8°C), čo stačilo na popálenie listov a ukončenie asimilácie viniča. Z toho dôvodu sme biele odrody aj Frankovku obrali skôr, ako sme pôvodne plánovali.

  Od augusta pravidelne sledujeme ako sa mení obsah celkových kyselín, kyseliny jablčnej a cukru v dozrievajúcom hrozne    Poslednú sme obrali zdravú a pekne vyzretú frankovku    Po oberačke frankovky dobre padol burčiak z veltlína  

Očakávali sme relatívne normálny priebeh oberačiek, ale ako obvykle, počasie nám to trochu zamotalo. Výberový zber Portugalu na karboxymaceráciu sa musel presunúť až na nedeľu 15 septembra pretože od piatka až do soboty obeda pršalo a všetko bolo mokré. Portugal sme dooberali 21 septembra; Veltlín zelený a Rizling vlašský sme oberali 4 októbra. Bolo to už potrebné, lebo hrozila strata kvality. Na záver sme 12 októbra obrali Frankovku.

Náročný ale skúpy ročník nás prekvapil kvalitným hroznom

Napriek problémom s počasím sme zozbierali hrozno celkom slušnej kvality, akurát výnosy boli oveľa menšie ako vlani. Cukornatosť, najmä bielych odrôd, bola nižšia ako v ročníku 2012, ale Frankovka nás znova potešila dokonale zdravým hroznom s cukornatosťou 24 °N. Túto cukornatosť zrejme dosiahla za cenu polovičného hektárového výnosu v porovnaní so skvelým ročníkom 2012…

Vína z ročníka 2013